Ile trwa diagnoza psychologiczna? Po ilu spotkaniach wiadomo, jaki jest problem do przepracowania?

Ile trwa diagnoza psychologiczna? Po ilu spotkaniach wiadomo, jaki jest problem do przepracowania?

Na początek warto przypomnieć kwestię szerokiego wyboru specjalizacji i kwalifikacji danych specjalistów – w zależności od tego, kogo wybierzemy i jaki problem będzie rozwiązywany w pierwszej kolejności, od tego będzie także zależeć długość sesji i kolejnych spotkań. Tak więc ile trwa diagnoza psychologiczna zależy w dużej mierze od obszaru psychologii, w którym będziemy się poruszać.
Chciałbym skupić się na własnym doświadczeniu i praktyce, odpowiadając na to pytanie, ponieważ wiedza na temat czasu potrzebnego na diagnozę zaburzeń (często niezwykle poważnych i rozległych) myślę, że sprawiłaby problem nawet najlepszym i praktykującym psychoterapeutom, psychologom czy psychiatrom. 

ile trwa diagnoza psychologiczna

Ile zazwyczaj trwa diagnoza psychologiczna?

Ja na co dzień nie zajmuję się diagnozą psychologiczną, ale myślę, że taką regułą, którą można przyjąć, jest to liczba od 1 do 5 spotkań, by zorientować się w problemie i ustalić plan dalszego działania. Bardzo często zdarza się, że właśnie to jedno, pierwsze spotkanie pozwala już nakreślić wstępną diagnozę i np. pozwala na wypisanie farmaceutyków przez psychiatrę (co oczywiście nie oznacza zakończenia leczenia na tym etapie). Kolejnym przykładem, ale już na większą liczbę spotkań, może być Uniwersytecki Szpital w Krakowie, gdzie warunkiem kwalifikacji na psychoterapię są 4-5 wstępne spotkania (z psychologiem oraz psychiatrą). Podobnie wygląda kwestia diagnozy tzw. “szkolnych” zaburzeń – wykonanie testów, analiza wyników również potrwa kilka spotkań. Tak więc "ile trwa diagnoza psychologiczna" jest tutaj dość szerokim pytaniem.

ile trwa diagnoza u psychologa

Ile trwa diagnoza u psychologa/coacha/Konsultanta Kariery?

Sesje coachingowe, spotkania z doradcą zawodowym lub Konsultantem Kariery, czyli całościowy aspekt rozwojowy ma się tutaj zupełnie inaczej w porównaniu ze standardowymi sesjami terapeutycznymi.
W consultingu rozwojowym trudno mówić właściwie o diagnozie – nie określamy tutaj zaburzenia, jedynie określamy problem np. zawodowy i ustalamy nad czym można pracować. Schemat jest podobny, jednak diagnoza jest tutaj zbyt dużym słowem.

Ile trwa diagnoza u psychologa i Konsultanta Kariery w jednym? Przedstawię przykład: rozpoczynam konsultację od wstępnego spotkania z klientem, które ma charakter rozpoznania się w zastanej sytuacji, problemu, poznania się nawzajem i określenia zakresu pomocy. To spotkanie jest rodzajem diagnozy. Jest wystarczające, by podjąć decyzję i określić najbliższe kroki. To też moment decyzji czy w ogóle mogę i chcę podejmować się takiego wyzwania, a także określenia potrzeby zaangażowania równolegle innego specjalisty do pomocy. Jedno spotkanie jest zazwyczaj wystarczające by wytyczyć kierunek, ale nie mam poczucia, że w takim schemacie mógłbym pracować. Najczęściej, by lepiej poznać źródło problemu, zastanowić się nad możliwościami dochodzenia do celu, potrzeba większej ich ilości. Regułą w mojej praktyce są około 3 spotkania zapoznawczo-diagnozujące oraz praktyczne, ale często zdarza się sytuacja, że podczas kolejnych konsultacji wychodzą na wierzch nowe, inne aspekty i problemy, które nierzadko zmieniają założone kierunki działania. Tak więc czasami konsultacje rozciągają się na nawet do 10 spotkań.

Dlatego w każdym przypadku konsultacji, czy to psychoterapeutycznej czy zawodowej, nie można być do końca pewnym postawionej na początku diagnozy – wraz z rozwojem relacji, próby nowych działań czy innych czynników może się ona zmienić nawet o 180 stopni. Jednak pomimo takich przypadków, mam wiele konsultacji, które po kilku spotkaniach owocują w efekty i potwierdzają prawidłowość diagnozy i podjętych decyzji.

Zobacz inne posty

izolacja społeczna
Najczęstsze pułapki psychologiczne – izolacja społeczna
testy do planowania kariery
Testy do planowania kariery zawodowej
planowanie kariery zawodowej
Jak zaplanować karierę zawodową?
technika uwalniania Hawkinsa, uwalnianie od negatywnych emocji
Technika uwalniania Hawkinsa – precz z negatywnymi emocjami