Jakie problemy rozwiązuje Konsultant kariery?
Czasem dostaję pytanie „Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do Ciebie klienci na konsultacjach kariery? Jakie problemy rozwiązuje Konsultant kariery?” Aby móc odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie trzeba by prowadzić statystyki, których niestety nie posiadam.
Warto natomiast zrobić rozróżnienie, ponieważ czym innym może być temat, z którym klient się do mnie zgłasza, a czym innym może być później to nad czym realnie pracujemy. Zawsze próbuję w pierwszej kolejności zrozumieć, jak klient postrzega problem i również ze swojej perspektywy stwierdzić, czy jest to temat, który wydaje się ty, na którym skupimy większośc naszej uwagi.
Klienci zwracają się do mnie o pomoc w różnych kwestiach dotyczących ich kariery zawodowej. Są to przeważnie tematy związane z:
Satysfakcją z obecnej pracy, a właściwie jej brakiem.
Często towarzyszy jej występowanie stresu, presji (zarówno tej wewnętrznej, jak i zewnętrznej) czy nawet lęku. Powracające myśli, dylematy zawodowe, rozterki, w których głównymi pytaniami są: „Czy ja się do tego nadaje?” „Czy nie zmienić zawodu?”
Rozterkami dotyczącymi przyszłości.
Klienci stają przed wyborami, zmianami zawodowymi, podejmowaniem ważnych decyzji, często na wczesnych etapach kariery np. wybór studiów i potrzebują ukierunkowania oraz wsparcia.
Poszukiwaniem pracy.
Jak zrobić dobre CV, odpowiednio opisać siebie w liście motywacyjnym, dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, negocjować awans lub podwyżkę oraz w jaki sposób należy rozmawiać z pracodawcą.
Wydajnością w pracy.
Dylematy związane z szeroko pojętą wydajnością, czyli na przykład klient czuje, że brakuje mu motywacji, że nie pracuję tak wydajnie, jak wcześniej albo, że jego plan związany z rozpoczęciem własnej działalności, nie jest realizowany w zadowalający sposób. Często są to też dylematy na temat własnej organizacji czasu pracy, zarządzania sobą i własnym kalendarzem, by np. móc zacząć pracować nad swoim biznesem.
Początkowym etapem funkcjonowania we własnej działalności gospodarczej.
Pojawiają się pytania: „Jak dobrze zarządzać własnym biznesem?”, „Jak rekrutować pracowników, odpowiednio przydzielać zadania czy konstruktywnie krytykować?”, “W jaki sposób zwiększać motywację pracowników oraz jak dbać o ich rozwój?”
Relacjami między pracowniami oraz przełożonym.
Pomagam nauczyć się reagować na określone zachowania przełożonego oraz dowiedzieć się, jak układać relacje ze współpracownikami. Rozróżniać, kiedy zachowanie staje się nienormatywne jak np. mobbing? Częstym tematem podejmowanym przy okazji tych pytań jest kwestia pracy nad asertywnością (np. w kontekście nadmiaru przydzielonych obowiązków) oraz „walki o swoje”.
To są tematy, nad którymi najczęściej pracujemy na konsultacjach. Czy któryś z nich jest bliski i Tobie?