Popularne pytania rekrutacyjne
Udając się na rozmowę rekrutacyjną, w wielu przypadkach musimy nastawić się na dialog, w którym będziemy musieli z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć na popularne pytania rekrutacyjne. Pracodawcy i rekruterzy często korzystają z bazy pytań, które pomagają ustalić najważniejsze kwestie dotyczące przyszłego pracownika.
Jakich pytań można spodziewać się na rozmowach kwalifikacyjnych? Poniżej stworzyliśmy listę tych pojawiających się najczęściej. Oto typowe pytanie rekrutacyjne.
Lista popularnych pytań rekrutacyjnych
1. Jakie są Twoje zainteresowania/pasje, co robisz „po godzinach”?
Jest to jedno z pytań, które daje kandydatowi spore pole do popisu i autoprezentacji. Każdy może tu opowiedzieć więcej o sobie poza kontekstem zawodowym. Można wspomnieć o nietypowych zainteresowaniach czy opowiedzieć o sposobach na spędzanie wolnego czasu. Kreatywność, przedsiębiorczość czy bliskość z wykonywanym zawodem na pewno będzie tutaj ważna, jednak przede wszystkim musisz pamiętać, by były to prawdziwe pasje i zainteresowania, do których opisu nie musisz się nawet przygotowywać. Jeśli lubisz robić rzeczy lub aktywności, które wydają się nie być niczym odkrywczym, spróbuj je uszczegółowić lub opowiedzieć jakąś krótką historię z tym związaną. Zamiast powiedzieć lubię jeździć na rowerze lub lubię czytać książki, powiedz: Lubię jeździć na wycieczki rowerowe poza miasto. Ostatnio odkryłem/am ciekawe miejsce blisko mojej dzielnicy, w którym rośnie najstarsze drzewo w województwie.
2. Jaki jest Twój największy sukces zawodowy?
To miejsce na podzielenie się swoimi najlepszymi – według Ciebie – osiągnięciami. Zdobycie nowego klienta, rozwiązanie konfliktu w zespole, a może napisanie świetnego tekstu marketingowego? Przemyśl tę wypowiedź i spróbuj przeanalizować wszystkie dotychczasowe sytuacje zawodowe, w których byłeś/aś z siebie dumny/a. Wybierz następnie 1-2 zdarzenia pod względem nie tylko skali osiągnięcia, ale również przydatności tej sytuacji lub odkrytych umiejętności na nowym stanowisku, o które się ubiegasz.
3. Jakie jest Twoje największe, zawodowe niepowodzenie, trudna sytuacja, wyzwanie, z którym przyszło Ci się zmierzyć w Twojej karierze zawodowej?
To jedno z tych trudniejszych pytań, na które wielu kandydatów nie wie jak odpowiedzieć. Większość z nas ma w głowie przekonanie, że podczas rozmowy rekrutacyjnej powinno mówić się o sobie tylko dobrze lub wcale. Gdy więc pojawia się pytanie o błędy i niepowodzenia, nie bardzo wiadomo co robić. Pytanie wydaje się być więc podchwytliwe – wychodzimy z założenia, że jeśli przyznam się do błędu, nie zostanę przyjęty/a do pracy. Nie jest to jednak właściwe myślenie. Głównym celem tego pytania jest bowiem sprawdzenie, jakie wnioski z nich wyciągasz ze swoich niepowodzeń oraz co robisz, gdy spotyka Cię trudna sytuacja w pracy. Możesz np. opowiedzieć o trudnym kliencie, któremu przez pomyłkę wysłano inne zamówienie. Opisz procedurę, którą zastosowałeś oraz pozytywny efekt swoich działań np. szybką reakcję, dodatkową zniżkę i pozytywną opinię klienta. Pamiętaj, że kluczem do dobrej odpowiedzi na to pytanie jest wskazanie lekcji i wniosków, jakie wynosisz z tego doświadczenia.
4. Co jest według Ciebie największą wadą i zaletą stanowiska, o które się ubiegasz?
Zalety wymieniać powinno być łatwo, bo to główne powody, dla których w ogóle tutaj jesteś. Jednak w praktyce łatwe będzie dopiero wtedy, kiedy faktycznie jakkolwiek do rozmowy o pracę się przygotowałeś/aś. Nie raz słyszałem od osób rekrutujących historyjki o tym, jak na rozmowę przychodzili kandydaci, którzy nie do końca wiedzieli na jakie stanowisko i w jakiej firmie aplikują. Nie do pomyślenia? A jednak zdarza się to wcale nie tak rzadko. 😉 Na pewno o wiele trudniej jest opowiedzieć o wadach. To pytanie jest tak skonstruowane nie bez powodu, dlatego odpowiedź: dla mnie nie posiada żadnych wad nie będzie raczej odpowiedzią, której osoba rekrutująca oczekuje. Jeśli jednak coś budzi Twoje wątpliwości (np. dane wymaganie lub brak określenia ważnego szczegółu) możesz w tym miejscu o tym powiedzieć. Odpowiedzi trzeba jednak udzielać „z głową”, tak aby zupełnie się nie zdyskwalifikować. Powiedzenie na rozmowie o pracę na stanowisko kierowcy autobusu, że wadą tego stanowiska jest konieczność prowadzenia pojazdu i wielogodzinne siedzenie, na pewno nie będzie dla Ciebie korzystne. 😉
5. Gdzie widzisz się za 5 lat (pod względem zawodowym)?
Obserwując media społecznościowe lub rozmawiając ze znajomymi czy Klientami zauważyłem, że to pytanie budzi często irytację i oburzenie. „Co za głupota takie pytanie! Skąd ja mogę wiedzieć, co będzie za 5 lat?!”.
Rekomenduję nie traktować tego pytania aż tak dosłownie. To pytanie ma na celu sprawdzenie czy myślisz długofalowo o swojej karierze zawodowej i jakie masz pomysły na siebie. Może również weryfikować na ile jest szansa, że w firmie (o pracę w której się starasz), pozostaniesz na dłużej. Nawet jeśli nie planujesz pracować w niej dłużej niż kilka lat, to spróbuj określić swoją przyszłość, opierając się o system awansowy tego przedsiębiorstwa. Możesz powiedzieć też o innych planach, jednak warto, by obecne stanowisko i firma, do której się rekrutujesz, grały w tych opowiadaniach pierwsze skrzypce. Jeśli czujesz, że przyszłość jest niepewna i precyzyjne planowanie na 5 lat do przodu jest oderwane od rzeczywistości, powiedz (w eleganckich słowach) o swoim oglądzie sytuacji i wątpliwościach, jednak przynajmniej nakreśl jakie masz pomysły na odnalezienie się w zmiennej rzeczywistości. Twoja refleksyjność, świadomość bieżącej sytuacji i próby poradzenia sobie z niepewnością i nieprzewidywalnością świata powinny zostać docenione. Przecież firma, do której aplikujesz, funkcjonuje w tym samym świecie, co Ty. 😉
Więcej na temat odpowiedzi na to pytanie pisaliśmy tutaj.
6. Dlaczego bierzesz udział w tej rekrutacji i rezygnujesz z poprzedniej pracy/stanowiska? Skąd wzięła się decyzja o zmianie pracy?
Powodów może być wiele i nie musimy o wszystkich opowiadać. Zawsze dobrym wyborem jest odpowiedź, która będzie ujawniać chęć rozwoju, progresu danej umiejętności czy uwielbienia marki, która oferuje dane stanowisko. Kiepskim rozwiązaniem będzie natomiast powołanie się na czynniki, które z dużym prawdopodobieństwem będę obecne również w obecnej pracy. Jaskrawym przykładem byłaby tu sytuacja, w której ktoś przechodząc z jednej firmy telekomunikacyjnej do innej, jako powód zmiany pracy podałby znużenie branżą i potrzebę odmiany zawodowej.
7. Dlaczego chcesz tutaj pracować?
Do tego pytania warto dobrze się przygotować. Można tu powiedzieć trochę o wspólnych wartościach – Twoich i firmy, do której aplikujesz, wcześniejszej znajomości marki potencjalnego pracodawcy np. z perspektywy jej klienta, poleceń znajomych, pracujących w tej branży/firmie, a także chęci pracy z profesjonalistami i liderami na rynku.
8. Przedstaw/wymień swoje mocne i słabe strony (kilka lub jedną).
Tutaj ponownie trochę łatwiej wymienić swoje mocne strony niż te trudniejsze. Te pozytywne, to z pewnością kreatywność, dobra samoorganizacja, punktualność czy komunikatywność, znajomość aplikacji i programów komputerowych wykorzystywanych na danym stanowisku, umiejętności specjalistyczne dla danego stanowiska czy znajomość (nawet tylko komunikatywna) języków obcych. Pamiętaj, by wszystko co przedstawiasz, było prawdą, do której możesz podać konkretne przykłady wykorzystania tej umiejętności.
Przed wymienianiem „słabych” stron warto zastanowić się, które z nich nie są jednoznacznie złe lub które w życiu zawodowym mogą być wręcz bardzo potrzebne. Może np. nie lubisz w sobie ciągłego dbania o porządek, ale w pracy dzięki temu wszystkie dokumenty mają swoje miejsce, a każde zamówienie czy maila znajdujesz w ciągu kilku sekund. Przekuj swoje gorsze cechy w te najlepsze!
9. Czy uczestniczysz także w innych procesach rekrutacyjnych?
W większości przypadków na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć tak, jeśli chcemy pokazać, że jesteśmy liczącym się na rynku pracy zawodnikiem. Jeśli natomiast bardzo zależy nam na zatrudnieniu w konkretnej firmie, możemy też odpowiedzieć, że zależy nam na pracy wyłącznie w tym miejscu, dlatego odrzucamy inne oferty pracy. Wybór należy do Ciebie. 🙂 Nie ma tu jednoznacznie dobrej i złej odpowiedzi - wszystko zależy od podejścia osoby rekrutującej.
10. Jakie są Twoje oczekiwania na nowym stanowisku? Czego spodziewasz się od tej pracy?
To ważne pytanie i nie bójmy się tutaj mówić o swoich wyobrażeniach pracy na tym stanowisku. Szkolenia rozwojowe, mentoring i superwizje, pomoc merytoryczna, brak chaosu pracy czy pracy w nadgodzinach to ważne aspekty, które można tutaj poruszyć. Warto pokazać, że pomimo poszukiwania pracy, nie godzisz się na bylejakość. Oczywiście swoje oczekiwania warto podawać „z głową”. Litania oczekiwań, które są nie do spełnienia na danym stanowisku/w danej firmie postawią pod dużym znakiem zapytania sens Twojego udziału w rekrutacji. Wskazuj raczej na te oczekiwania, które wiesz, że są realizowane/spełnialne w danej firmie lub takie, które są Twoją absolutną granicą – jeśli nie zostaną spełnione, to nie będziesz chciał podjąć pracy lub szybko z niej zrezygnujesz.
11. Podaj swoje oczekiwania finansowe (brutto/netto)
Ustal swoje widełki, dostosuj je do realiów rynkowych oraz stanowiskowych, wykonując wcześniejszy research (np. junior, mid, senior). Przelicz kwotę brutto na netto (lub odwrotnie) i ustal rodzaj umowy, ponieważ zarobki różnią się między sobą w zależności od rodzaju umowy. Pamiętaj, że zawsze jest pole do negocjacji. 😉
Dobrym pomysłem jest również podanie widełek wynagrodzenia, w których chcesz się zmieścić, a także krótkie uzasadnienie takich, a nie innych oczekiwań. Pokażesz w ten sposób nie tylko elastyczność i gotowość do negocjacji, lecz również racjonalne i profesjonalne podejście oraz znajomość rynku. Wiedz i pamiętaj, że firma, do której aplikujesz również najczęściej ma zaplanowany budżet na etat w postaci pewnych widełek. Najczęściej również fałszywe jest założenie, że firma, która chce Cię zatrudnić będzie starała się wynegocjować z Tobą najniższą możliwą pensję. Firma ma określone możliwości finansowe, a jednocześnie zna realia rynkowe i wie, że jeśli Twoje wynagrodzenie będzie poniżej średniej, to musi się liczyć z Twoim szybkim odejściem.
12. Co wiesz na temat naszej firmy/marki/organizacji?
To pytanie rekrutacyjne wymaga typowo szkolnego przygotowania. Trzeba przeczytać niezbędne informacje o historii firmy, jej założycielach, miejscach działania, wartościach i zapamiętać te najważniejsze informacje. Jeśli jest to np. wydawnictwo literackie, warto znać też najnowsze publikacje czy zdobyte nagrody. Agencja marketingowa może wymagać np. znajomości najlepiej sprzedanych haseł reklamowych czy współprac influenserskich. Nie stresuj się bardzo tym pytaniem, bo bez wątpienia nie będzie to olimpiada z Twojej wiedzy o potencjalnym pracodawcy. Pamiętaj jednak, że możesz odpowiedzią na to pytanie wiele zyskać i to względnie łatwo. Nadal bardzo wielu (zbyt wielu) kandydatów nie za bardzo wie do jakiej firmy aplikuje i ma mgliste pojęcie o tym, czym się ona zajmuje.
Szczególnie ważną kwestię w ramach znajomości organizacji, w której starasz się zdobyć pracę jest – w przypadku firm zagranicznych – poprawna wymowa jej nazwy. 🙂
13. Czy masz do nas jakieś pytania?
Jeśli kwestie techniczne (m.in. rodzaj umowy, czas pracy) zostały omówione wcześniej, to właściwie o co możemy tutaj zapytać? Zazwyczaj pytanie to jest zadawane w celu grzecznościowym, jednak niektórzy zostawiają tutaj ukrytą furtkę dla tych, którzy wiedzą, że rekrutacja to nie tylko jednostronne pytania. Jest tutaj przestrzeń na zapytanie się o to, dlaczego warto tutaj pracować, dlaczego stanowisko, na które się rekrutujesz jest wolne, jakie są metody rozwoju pracowników i firmy. Zainteresowanie tymi kwestiami może zaskoczyć przyszłego pracodawcę oraz dać Ci wiedzę, która pomoże Ci zdecydować, czy warto tutaj pozostać, jeśli otrzymasz ofertę pracy.
Popularne pytania rekrutacyjne – jak na nie odpowiadać?
„Czy istnieje jakaś jedna, złota zasada, która pozwoli odpowiedzieć na nie bezbłędnie?” Takie pytanie zadaje sobie wielu kandydatów. Osobiście mam poważną wątpliwość wobec traktowania rozmowy rekrutacyjnej jako egzaminu, na którym istnieją dobre lub złe odpowiedzi. Każde pytanie rekrutacyjne stwarza okazję do zaprezentowania przyszłemu pracodawcy jakiejś części Ciebie, Twoich kompetencji czy opisu doświadczenia zawodowego. Odpowiedzi są więc nie tyle błędne lub bezbłędne, co raczej prezentują nas jako bardziej lub mniej odpowiedniego kandydata.
Z pewnością pomocne będzie tu doświadczenie w odbywaniu rozmów kwalifikacyjnych i pewnego rodzaju „przyzwyczajenie” się do formy takich spotkań. Jednak każda firma będzie używać ich inaczej, modyfikując je zależnie od własnych potrzeb, dlatego nie jest możliwe jednorazowe przygotowanie się do odpowiedzi na popularne pytania rekrutacyjne, poprzez „wykucie na pamięć” ich wszystkich wraz z gotowymi odpowiedziami. Ale z pewnością będzie to pomocne i w większości przypadków - przydatne.
Co jednak warto zrobić, by jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Tutaj mówimy o tym więcej, więc zapraszamy! Nie wystarczy przygotowanie według często pojawiających się pytań rekrutacyjnych. Trzeba wiedzieć czego dotyczy spotkanie, jakie są nasze umiejętności, kwalifikacje oraz wymagania, m.in. te finansowe. Określając ważne kwestie, żadne typowe pytania rekrutacyjne nie są nas w stanie zaskoczyć.
W ramach mojej pracy zdarza mi się od czasu do czasu przygotowywać kandydatów do rozmów rekrutacyjnych. Taka usługa obejmuje przeprowadzenie minimum jednej symulowanej rozmowy o pracę (Klient jest kandydatem, tak jak będzie to miało miejsce w realnym życiu, a ja wcielam się w rolę rekrutera). Rozmowa (za zgodą Klienta) jest rejestrowana w formie audio i wideo lub tylko audio (Klient otrzymuje wersję rozmowy w formacie audio/video, ja swoją kopię usuwam i niszczę po zakończeniu współpracy). Po odbyciu takiej rozmowy symulacyjnej omawiam z Klientem krótko jego doświadczenia i wrażenia oraz dzielę się swoimi spostrzeżeniami, a później dajemy sobie od kilku do kilkunastu dni na zapoznanie się z nagranym materiałem i na kolejnym spotkaniu (spotkaniach) omawiamy wspólne wnioski.
A czy ty masz jakieś propozycje, które warto byłoby dodać do naszej listy? Jakie popularne pytania rekrutacyjne spotkałeś na swojej drodze?