Pytanie o wynagrodzenie podczas rozmowy rekrutacyjnej

Pytanie o wynagrodzenie podczas rozmowy rekrutacyjnej to nadal trudna kwestia dla wielu z nas. Dlaczego wciąż jest to temat tabu? Postaramy się w dzisiejszym artykule przybliżyć nieco tę kwestię, a a przede wszystkim pomóc Ci oswoić się z tematem i dobrze do niego podejść. Gotowy/a?

Pytanie o wynagrodzenie - jakie mam wymagania finansowe?

Oblewa Cię zimny pot na pytanie od rekrutera "Jakie są Pani/Pani wymagania finansowe"? Być może masz trudności z rozmową o pieniądzach i swoich oczekiwaniach. Boisz się, że podasz zbyt wysoką kwotę, a potencjalny pracodawca z miejsca skreśli Twoją kandydaturę. Jednakże są niewielkie szanse, że rekruter nie zapyta Cię o Twoje wymagania, dlatego warto być przygotowanym na takie pytanie.
Zatem jak się zachować i co powiedzieć, gdy zostanie poruszony temat finansów?

Zachowaj spokój i nie bój się powiedzieć swojej REALNEJ propozycji zarobkowej

Zastanów się (wcześniej, przed rozmową, a nie w trakcie) jakie masz doświadczenie, co możesz zaoferować firmie i na tej podstawie wykalkuluj ile jesteś wart. Gdy rekruter zauważy Twoje duże skrępowanie i uchylanie się od odpowiedzi, może źle to odebrać. co znacznie zmniejszy Twoje powodzenie w otrzymaniu pracy.

Sprawdź rynek finansowy w Twojej branży

Zobacz ile płaci się osobom na Twoim stanowisku bądź podobnym. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej i będziesz wiedzieć na jaką kwotę możesz się zgodzić. Możesz to sprawdzić m.in. tutaj.

Przygotuj się na ewentualne negocjacje

Rekruter może podać stawkę, która dla Ciebie nie będzie zachęcająco. W takiej sytuacji możesz rozpocząć negocjacje, ale delikatnie! Podaj powody, dla których Twoim zdaniem powinieneś otrzymać wyższą stawkę; możesz powołać się na swoje długoletnie doświadczenie albo ukończone certyfikaty, które stawiają Cię na wyższej pozycji. Nie zgadzaj się na bardzo niską stawkę, tylko dlatego, że tak zaproponował rekruter.

A Ty jak reagujesz na pytanie o wynagrodzenie na rozmowie rekrutacyjnej? Podziel się swoją refleksją w komentarzu!

Jeśli chcesz przetestować swoją odpowiedź na to lub inne pytanie rekrutacyjne, umów się na konsultację, podczas której przećwiczymy rozmowę do Twojej wymarzonej pracy.

Pozostając w temacie finansów, jeśli jesteś pracownikiem i chcesz dowiedzieć się więcej na temat kar finansowych - przeczytaj uważnie ten artykuł.

Zobacz inne posty

psycholog kariery Kraków
Psycholog kariery – Kraków
jak zbudować markę osobistą
Jak zbudować markę osobistą od podstaw?
kto pomaga znaleźć pracę
Kto pomaga znaleźć pracę? Poradnik dla osoby bezrobotnej
wymarzona praca
Czy pasja to klucz do pracy marzeń? Co mówi nauka?