SERIA Najczęstsze pułapki psychologiczne  oceniania i podejmowania decyzji – niepełnowartościowość

SERIA Najczęstsze pułapki psychologiczne  oceniania i podejmowania decyzji - niepełnowartościowość

Kolejny post z cyklu najczęstszych pułapek psychologicznych oceniania i podejmowania decyzji. Dziś przyjrzymy się zjawisku, jakim jest niepełnowartościowość i poczucie wstydu.

Cykl inspirowany jest książką Jeffreya E. Younga i Janet S. Klosko "Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych.

Osoby z tym schematem często odczuwają wstyd, kiedy ich wady zostają ujawnione. Robią wszystko, by nie dopuścić do tego uczucia, dlatego ukrywają swoje wady, nawet przed sobą. Czują, że są niewarte miłości i są bardzo krytyczne w stosunku do siebie. 

Stosują mechanizmy ucieczek, np. w stronę uzależnień, gdyż są to dla nich sposoby na uniknięcie bólu poczucia bycia bezwartościowym. Takie osoby często chorują na depresję nie zdając sobie sprawy, że powodem choroby jest właśnie negatywny stosunek do siebie.

Skąd się bierze schemat: niepełnowartościowość i wstyd? 

Ten schemat wywodzi się z poczucia bycia niekochanym i nieszanownym jako dziecko. Dziecko było odrzucane przez rodzica, który dawał znać, że jest rozczarowany bądź niezadowolony z dziecka; krytykował je i nieustannie powtarzał, że jest do niczego. Dziecko mogło być również ciągle porównywane do rodzeństwa i rówieśników, bądź mogło być ofiarą przemocy fizycznej jak i psychicznej.

niepełnowartościowość

Niepełnowartościowość: jak można zaradzić pułapce? 

- rozpoznaj dziecięce uczucia niskiej wartości i przywołaj sytuacje, które miały na to wpływ. 

Kto Cię krytykował? Czy widzisz podobieństwa tych zdarzeń w obecnym życiu? Przywoływanie takich sytuacji może być bolesne, jednakże wiedza na temat źródeł schematu stanowi skuteczną metodę na przezwyciężenie go.

- spisz sposoby, które stosujesz w celu uniknięcia bądź kontrataku gdy schemat zaczyna się aktywizować. 

Czy nadużywasz alkoholu? Czy zaciekle bronisz się przed krytyką ze strony innych? Czy unikasz bliskości z innymi osobami? Wypisanie tych sposobów pomoże Ci je dostrzec i być bardziej świadomym.

- monitoruj swoje odczucia niepełnowartościowości i wstydu. 

Wypisz sytuacje, w których czujesz się niepewnie i które aktywują Twój schemat.

- sporządź listę swoich wad i zalet z okresu dzieciństwa i okresu dorosłości 

Staraj się spojrzeć obiektywnie. Istnieje duża szansa, że wady będzie wyolbrzymiać, a zalety minimalizować, w związku z czym lista wad będzie znacznie dłuższa. Możesz poprosić o pomoc bliskie osoby przy spisaniu zalet, których możesz nie dostrzegać.

Jeśli schemat jest silny i nie potrafisz sobie sam/sama z nim pomóc - rozważ podjęcie terapii. Nie wstydź się prosić o pomoc.

Co myślisz o tym cyklu? Czy widzisz jeszcze jakieś rozwiązania? Podziel się swoją refleksją w komentarzu! Inne artykuły z tej serii znajdziesz na naszym blogu.

Zobacz inne posty

'}}
Testy do planowania kariery zawodowej
'}}
Jak zaplanować karierę zawodową?
'}}
Technika uwalniania Hawkinsa: jak uwolnić się od negatywnych emocji?
'}}
Koło życia – jak osiągnąć większą harmonię w różnych obszarach życia?